Logo Asociatia Anais
proiecte în derulare

“My Time, Our Time” – campania despre cancerul la sân avansat, lansată în Parlamentul European

Sursă: raportuldegarda.ro

Campania de conștientizare „My Time, Our Time” a debutat pe 8 noiembrie cu o dezbatere la Parlamentul European, pe tema dificultăților de zi cu zi cu care se confruntă pacientele cu cancer la sân în stadiu avansat. La eveniment au participat europarlamentari, medici, reprezentanți ai companiilor farmaceutice și ai asociațiilor europene de pacienți.

Informații cheie:

• Noi date statistice privind incidența și rata mortalității cancerului la sân la nivel european au fost prezentate în cadrul evenimentului My Time, Our Time
  • Novartis  a lansat studiul „The Invisible Woman„ privind dificultățile cu care se confruntă femeile cu cancer la sân în stadiu avansat și familiile lor
  • Impactul socioeconomic al cancerului la sân a fost unul dintre cele mai intens dezbătute subiecte la Bruxelles
  • În viitor, pacientele cu cancer la sân vor beneficia de noi inovații precum mobile health și aparate de mamografie cu Patient Assisted Compression

Lansare de carte ”Violenţa în familie. Practică judiciară comentată”

La fiecare 2 zile este înregistrat un caz în care o minoră este violată, agresată sexual sau supusă unui act sexual cu un adult din familie, iar la fiecare 4 zile este înregistrat un caz în care o minoră este violată în familie. Datele mai arată că în fiecare săptămână este înregistrat un caz în care o femeie este violată în familie. Sunt informații prezentate în cel mai nou volum de carte publicat de asociația ANAIS, “Violenţa în familie. Practică judiciară comentată”, lansat astăzi, la Institutul Cervantes.  Evenimentul a fost organizat de Ambasada Spaniei la București împreună cu Asociația ANAIS, și marchează Ziua internațională pentru eliminarea violenței împotriva femeilor.

Studiile prezentate în carte mai arată că în perioada 2012-2016, la instanţele de judecată s-au depus în total 15.313 de cereri pentru emiterea ordinelor de protecţie. Cele mai multe, aproximativ o treime, s-au înregistrat în anul 2016 (5.132 de cereri), prin urmare fenomenul este în creştere. Instanţele de judecată au admis cererile, parţial sau total, în mai puţin de jumătate dintre cazuri (43%), astfel încât în perioada 2012-2016 au fost emise 6.538 de ordine de protecţie la nivel naţional. Reclamanţii care solicită ordine de protecţie sunt în majoritate covârşitoare femei (88%). Bărbaţii reprezintă 7% dintre reclamanţi, iar în 3% dintrecereri reclamanţii au fost femei şi bărbaţi (de exemplu, părinţii agresaţi de fiul major).

← Older posts