Logo Asociatia Anais
proiecte în derulare

Campanie NALU underwear – The GOOD Bodysuit

NALU underwear a decis sa vina alaturi de Asociatia ANAIS si sa o sustina in activitatile de prevenire si combatere a violentei in familie.

NALU underwear si BE KIND FOR REAL (http://bekindforreal.org) s-au alaturat si impreuna au creat un produs pe care l-au denumit ”The good Bodysuit”, profitul obtinut din vanzarea acestui produs vor fi directionate catre Asociatia ANAIS pentru a contribui la furnizarea de servicii specializate pentru victimele violentei in familie.

Cum asigură statul siguranța victimelor violenței domestice? – Lansarea studiului privind monitorizarea implementării ordinului de protecție 2012-2016 și a altor măsuri și servicii în sprijinul victimelor

Sursă: violentaimpotrivafemeilor.ro

Din ce în ce mai multe victime ale violenței în familie îndrăznesc să se adreseze instanțelor de judecată pentru a cere emiterea unui ordin de protecție, arată rezultatele unui studiu lansat astăzi, 20 iulie 2017, de Reţeaua pentru prevenirea şi combaterea violenţei împotriva femeilor (Rețeaua VIF).

Ordinul de protecție există în legislația din România începând din anul 2012, ca măsură temporară de protejare a victimelor violenței în familie împotriva săvârșirii de noi agresiuni de către un membru al familiei. Prin ordinul de protecție emis la cererea victimei violenței domestice, judecătorii pot impune agresorilor măsuri precum: interzicerea contactului cu victima, evacuarea din locuința comună, păstrarea unei distanțe minime față de victimă (de regulă, 150 de metri), recomandarea de a participa la programe de consiliere psihologică sau de dezalcoolizare, obligația de a preda armele pe care le deține. Măsurile au caracter provizoriu, de maxim 6 luni și pot fi prelungite prin depunerea unei noi cereri.

Noul proiect de modificare a Legii 217/2003 prevede, printre altele, intoducerea ordinului de protecție provizoriu emis de poliție si a pedepsei cu inchisoarea pentru violența psihologică

Autor: Simona Voiculescu

Sursa: avocatnet.ro

Ca formă de violență domestică, violența psihologică va fi tratată ca infracțiune și sancționată cu închisoarea de până la un an sau cu o amendă, potrivit unui proiect de act normativ aflat acum în dezbatere publică. În plus, vor intra în sfera acestui tip de violență domestică inclusiv supravegherea de orice fel a victimei, hărțuirea telefonică și amenințarea ei.

Violența psihologică în relațiile de familie și în cele de concubinaj va fi considerată infracțiune și pedepsită cu închisoarea de la trei luni la un an sau cu o amendă, potrivit Proiectului de lege pentru modificarea și completarea Legii nr. 217/2003 pentru prevenirea și combaterea violentei în familie. Actul a fost pus recent în dezbatere publică, de către Ministerul Muncii, și acesta prevede numeroase modificări la materia combaterii violenței domestice, un fenomen îngrijorător în România.

← Older posts