Stiinta si emotie – dezbatere privind sanatatea femeii si implicatiile cancerului in randul acestora

In data de 27.03.2017 reprezentante ale Asociatiei ANAIS au participat la conferinta-dezbatere ”Stiinta si emotie” alaturi de medici, paciente si alte reprezentante ale asociatiilor ce sprijina femeile diagnosticate cu cancer dar si jurnaliste.

Discutiile informale au atins teme ca  implicatiile cancerului ovarian asupra sanatatii feminine si rolul factorului emotional in lupta cu boala.

Printre concluzii au fost si necesitatea cresterii nivelului de educatie, comunicarea corecta intre echipa medicala si pacient, imbunatatirea procesului de diagnostic al cancerului in randul femeilor, importanta componentei emotionale in lupta cu boala.

Cateva imagini si mesaje pot fi urmarite accesand link-ul: www.sanatateatv.ro